Ayceren Sürücü Kursları

Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik Belgesi Nedir ?

Psikoteknik belgesi sürücülerin araç kullanmak için bedeni ve psikolojik yetilerinin yeterli olup olmadığı ölçen dünya standartlarına uygun sağlık bakanlığı onaylı psikomotor testidir. Bu testi uzman psikolog uygular. Çıkan sonuçları psikiyatri uzmanı doktor onaylar. Son olarak ilçe sağlık müdürlüklerinden alacağımız onayla beraber, sürücünüz bedeni ve psikolojik açıdan bir sorunu bulunmadığını onaylayan psikoteknik belgesi almış olur.

 

Ticari sürücüler dikkat etmesi gereken hususlar

  1. Polis denetimlerindepsikoteknik belgesi beyan edemeyen sürücülere karayolları taşıma kanununun 26 maddesi (d) bendi gereği 602 tl ceza makbuzu yazılır
  2. Ölümlü ve yaralanmalı kaza durumunda psikoteknik belgesi sürücünün şoförlük bakımından bedeni ve psikolojik açıdan sağlıklı olduğunu ispatlayan bir belgedir.


Özel şirket araçlarını kullanan sürücüler açısından

  1. Sürücülerinize sürekli ceza yazılması ve düzenli periyodlarda trafik kazası yapmalarının sebeplerinden biride araç kullanmaya bedeni ve psikolojik açıdan sağlıklı olmamalarıdır.
  2. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı bulunan sürücüler bu testlerden ve psikiyatri muayeneden geçemezler. Çalışanlarınıza onlara hissettirmeden bağımlılık testide yapmış olursunuz.


Özel araçlarını kullanan sürücüler

  1. Ölümlü ve yaralanmalı kaza durumunda psikoteknik belgesi sürücünün şoförlük bakımından bedeni ve psikolojik açıdan sağlıklı olduğunu ispatlayan bir belgedir
  2. Kendimizi test etmemiz bazen sevdiklerimizi daha güvenli yolculuk yapmasını sağlar. Bedeni ve psikolojik açıdan araç kullanmaya elverişli olup olmadığınızıpsikoteknik raporu alarak ölçebilirsiniz.